Renginiai, Pramogos, Naktiniai klubai einam.lt

Daniil Charms „JELIZAVETA BAM“, rež. O.Koršunovas

Data
2018-05-19
15:00 - 16:45 Šeštadienis
Vieta
Kaina
25Lt.
Bilietams taikomi papildomi mokesčiai.

Gerbiami žiūrovai,

2018 m. balandžio 15 d. 15 val. spektaklis "Jelizaveta Bam" neįvyks.

Bilietai, įsigyti į 2018 m. balandžio 15 d. rodymą, galios 2018 m. gegužės 19 d. 15 val.

Žiūrovai, norintys grąžinti bilietus, kviečiami tai padaryti iki 2018 m. balandžio 29 d. toje „Tiketos“ kasoje, kurioje juos įsigijo.

Pirkusieji internetu grąžinti bilietus gali prisijungę prie savo paskyros tinklapyje www.tiketa.lt

Režisierius ir scenografas — Oskaras KORŠUNOVAS

Kostiumų dailininkė — Lauryna LIEPAITĖ

Kompozitorius — Gintaras SODEIKA

Choreografė — Vesta Rasa GRABŠTAITĖ

Aktoriai

Jelizaveta Bam — Greta PETROVSKYTĖ

Motina — Vitalija MOCKEVIČIŪTĖ

Tarakonas — Eimantas PAKALKA

Piotras Nikolajevičius — Martynas NEDZINSKAS

Tėvas — Remigijus BILINSKAS, Remigijus BUČIUS

Elgeta — Arūnas SAKALAUSKAS

Ivanas Ivanovičius — Marius REPŠYS

Choras: Karolis AJAUSKAS, Martynas ALIŠAUSKAS, Jonas BRAŠKYS, Gailė BUTVILAITĖ, Kęstutis CICĖNAS, Ignas GUŽAUSKAS, Žygimantė JAKŠTAITĖ, Laurynas JURGELIS, Taura KVIETINSKAITĖ, Lukas MALINAUSKAS, Eimantas PAKALKA, Kamilė PETRUŠKEVIČIŪTĖ, Augustė POCIŪTĖ, Gediminas RIMEIKA, Artiom RYBAKOV, Inga ŠEPETKAITĖ, Ugnė ŠIAUČIŪNAITĖ, Paulina TAUJANSKAITĖ, Karolis VILKAS, Oskar VYGONOVSKI, Viktorija ŽUKAUSKAITĖ

Spektaklis kuriamas bendradarbiaujat su OKT / Vilniaus miesto teatru.

Pagrindinė pjesės herojė – paauglė Jelizaveta Bam. Šioje trumpoje pavardėje – garsus būgno smūgis ir niūri likimo kova. Nuo pjesės pradžios iki pabaigos mergaitę persekioja dvi tamsios asmenybės. Jos kaltina Bam žmogžudyste, kurios ji nepadarė. Blogas sapnas! Mergaitė bando atsipeikėti, pabėgti, atsikalbėti, pralinksminti persekiotojus. Kartais pavyksta. Ir tuomet įtemptą kažko baisaus laukimą atskiedžia klouno pokštas. Persekiotojai priima Jelizavetos kvietimą pažaisti. Kaltinamoji-auka ir kaltintojai entuziastingai žaidžia kažkokias sugedusio telefono ir kačių–pelių imitacijas. Bet įdomybės įdomybėmis, o persekiotojų tikslas nesikeičia. Pjesės pabaigoje jie išsiveda Bam.

Pjesėje ryškios dvi jėgos. Viena siekia perteikti siužetą ir papasakoti jį iki galo. Antra siekia nutraukti dramaturginę siužetinę liniją. Ji virsta cirku, balaganu, juokais, savarankiškomis teatrinėmis scenomis. Pirma tęsia nerimo temą. Antra – šventiška, sprogstamoji. Abi šios jėgos kovoja tarpusavyje. Bet galų gale, nežiūrint į niūrią pradžią ir finalą, atmintyje vis dėlto išlieka ekscentriškas žaidimas. Pjesėje didžiausias vaidmuo tenka pagrindiniam personažui – nuoširdžiai, neramiai, žaviai, jautriai Jelizavetai Bam.

Daniilas Charmsas (tikr. Daniil Juvačiov, 1905–1942) – rusų absurdo literatūros klasikas. Daniilas Juvačiovas dar mokykloje susigalvojo pseudonimą Charmsas (daugybė jo formų – Charms, Chorms, Čarms, Chaarms, Šardam, Charms-Dandan ir pan. – sutinkamos rašytojo kūriniuose). Jis manė, kad vienodumas prišaukia nelaimę, todėl kūrė vis naujus slapyvardžius.

Daniilo tėvas Ivanas Juvačiovas pažinojo Antoną Čechovą, Levą Tolstojų; jis buvo revoliucionierius liaudininkas, už šią veiklą nuteistas mirties bausme, kuri vėliau pakeista ištrėmimu į Sachaliną. Čia jis pradėjo rašyti religinio turinio knygas. Daniilas gimė tėvui jau grįžus į Peterburgą. Kaip rašytojas, Charmsas susiformavo trečiajame dešimtmetyje, su bendraminčiais suformavęs grupę „OBERIU“ („Objedinenije realnogo iskusstva“ – „Realiojo meno susivienijimas“; literatūroje grupės nariai dažniausiai vadinami oberiutais). Svarbiausias grupės renginys – vakaras „Trys kairės valandos“, vykęs 1928 m. sausio 24 d. Jame oberiutai skaitė savo kūrybą, buvo pastatyta Charmso pjesė „Jelizaveta Bam“. Oberiutai teigė: „Mes – naujos pasaulėjautos ir naujo meno poetai. Savo kūryboje mes išplečiame ir pagiliname daikto ir žodžio reikšmę, bet jokiu būdu nesunaikiname jo. Konkretus daiktas, išvalytas nuo literatūrinių ir buitinių teršalų, tampa meno nuosavybe. Poezijoje šis žodinių reikšmių susidūrimas išreiškia tą daiktą mechaniniu tikslumu.“ Šios grupės renginiai vykdavo neįprastai – pavyzdžiui, vienąsyk Charmsas skaitė savo eilėraščius sėdėdamas ant spintos.

Tik XX a. paskutinio dešimtmečio viduryje imta kalbėti apie „absurdo literatūros genijų“, „europinės absurdo literatūros pradininką“, aplenkusį tokius pripažintus rašytojus kaip Ionesco ir Beckettas. Nuosmukis, išsiderinęs pasaulis, nusistovėjusios tvarkos griūtis, žmogiškųjų ryšių irimas – šiuos reiškinius oberiutai jautė kur kas aštriau nei kiti, ir matė jų tragiškas pasekmes žmogui. Taip visi gyvenimo košmarai ir nesąmonės virto ne tik absurdiško vyksmo fonu, bet tam tikra prasme ir jo priežastimi. Charmso kūrybai įtaką darė Gogolis (kaip jis pats sakė), taip pat Dostojevskis.

* DĖMESIO! Atkreipiame dėmesį, kad žiūrovų vietos nebus sunumeruotos, ir spektaklis vyks neįprastoje vietoje.

** Žmones su judėjimo negalia prieš įsigyjant bilietus į šį spektaklį maloniai prašome kreiptis į LNDT Bilietų administratorę Audrą Pivoriūnienę (tel. +370 5 262 64 71; el. p. audra@teatras.lt)

Nepateikusieji pažymėjimų bilietui su nuolaida į teatrą neįleidžiami, o pinigai už bilietus negrąžinami.

Renginio tipas

Kiti Lietuvos nacionalinis dramos teatras renginiai Visi renginiai (79)

 
 
 
Palaukite ...